Лікувально - реабілітаційний центр

"Лікар  БАРТОШ"

+380 (50) 523-13-96

+380 (96) 428-25-50

Лікування грижі диску

Грижа дискуПро що говорить вертебрологія - наука про хребет і його хвороби.
Остеохондроз хребта - поняття широке і перш за все стосується не стільки кісткових елементів, скільки міжхребцевих дисків. Диск - це функціональна одиниця, що з'єднує два тіла хребця між собою і утворює так званий хребетний руховий сегмент.

 Анатомічно диск складається з хрящової тканини, що покривають замикальних платівки тіл хребців, фіброзної тканини всередині диска і зовні, утворюючи так зване фіброзне кільце. Усередині самого диска розташовано пульпозне ядро, що являє собою желеподобним освіту. Воно виконує функцію амортизатора. В цілому два хребці і диск між ними представляють своєрідний суглоб. За певних умов (підвищеного навантаження навіть у молодому віці) відбувається дострокове «старіння» диска. Волокна і пульпозне ядро від непомірних навантажень втрачають свою гідрофільність (висихають). І тоді навіть невелика травма, різкий нахил вперед або назад може викликати зсув зміненого або розділеного на фрагменти пульпозного ядра спереду або ззаду. Зсув спереду не викликає побоювань. Зміщення його ззаду з випинанням фіброзного кільця або випаданням пульпозного ядра викликає так званий дискорадикулярного або ще більш грізний дискомедуллярний конфлікт. Але пульпозне ядро може і не випасти і не випинати фіброзне кільце, а може просто застрягти в ньому, а диск, багате забезпечений нервовими рецепторами, може викликати різку біль в спині і скутість. Можуть бути гострі випадання диска (розвивається гостра неврологічна картина), а може бути варіант, коли пульпозне ядро тільки розпирає тіла хребців спереду або ззаду. З часом ця грижа осумковується скліротчним  валиком і на рентген знімку лікарі виявляють так звану передню або задню фіксовану розпірку.

  З лікарської практики
  У практиці лікарів частіше зустрічаються ситуації, коли через розпад пульпозного ядра знижується висота відстані між тілами хребців, тобто знижується висота диска і фіброзне кільце слабшає, натяг між хребцями зменшується, що фіксує функція диска фіброзного кільця втрачається і надлишкова його тканина може випинатися і створювати умови для вдавлення корінців. Разом з тим у цьому сегменті формується нестабільність і так званий спонділолізтез (сповзання хребців один по відношенню до одного спереду,  ззаду або в бік).
  При наявності такої картини і вираженій неврологічній симптоматиці ставляться показання до оперативного втручання - видалення грижі та стабілізуючих операцій на хребет.

  З нашого досвіду
  Все вищевикладене характеризує теоретичну частину суджень. Практично ж грижі диску і навіть спонділолізтез дуже рідко є винуватцями страждань людини. Особливо це стосується тих випадків, коли грижа диску визначаються сучасними методами їх діагностики, такими як магнітно-резонансна томографія (МРТ), роздільна здатність якої дозволяє виявити грижі самих мінімальних розмірів. Такі грижі навіть теоретично не можуть здавлювати корінці і тим більше спинний мозок, так як міжхребцеві отвори, через які проходять корінці і які нібито здавлюються, значно більше (в 5-6 разів) по діаметру, ніж діаметр корінця. Отже, неврологічна картина пояснюється іншими механізмами.

  Пішла в минуле, побутували тривалий час, теорія запалення корінців (чому і була назва радикуліт). На зміну йому прийшла теорія сублюксацій мінісків хребетних суглобів. Не витримує критики, як ми вже вказували, і теорія вдавлення нервових структур гриж диску і це підтверджується нашим багаторічним практичним досвідом, коли вироблялися одноразові або навіть дворазові оперативні втручання з приводу грижі диску і які не давали бажаного результату. У деяких випадках повторні оперативні втручання погіршували інвалідизацію хворого. Дуже пощастило тим пацієнтам, які перебуваючи вже в неврологічному відділенні або готувалися вступити туди, але пройшли наше лікування і уникли оперативного втручання.

  Статистика
  У нашій практиці більше десятка хворих, яким проведено операцію одного разу. В однієї хворої проведено двічі і троє хворих були зі спондилолістезом і один в поєднанні спондилолістезу з грижею диску. У всіх отриманий нормальний клінічний ефект після лікування за нашою методикою.

Грыжа дискуПриклад 1: В грудні 2002 р. проведено лікування хворий, 1954 р. народження, з грижами диску поперекового відділу двох локалізацій. На томограмі видно не тільки виражені зміни в диску з пролобіюванням грижі, але і звуження спиномозкових каналу. Була яскрава неврологічна картина у вигляді оніміння в лівій нозі, болі в ікрі, лодижках, внизу живота, скутість, слабкість в ногах (більше лівої), болі в куприку, печіння і цілодобовий больовий синдром. Лікували витяжкою, прийомами мануальної терапії, медикаментозна терапія, але всі ці дії не призводили до поліпшення, а навпаки погіршили стан. За нашою методикою після першої ж процедури могла вже сидіти на жорсткому стільці, після 5-ої ходити і їздити в громадському транспорті. Всього отримала 8 процедур і всі больові і неврологічні симптоми зникли.
На сьогоднішній день (жовтень 2003) хвора відчуває себе дуже добре (працює на дачі, виконує всі домашні роботи, ніяких скарг і неврологічних проявів немає).

 На знімку чітко видно дві грижі диску в поперековому відділі, значно звужує просвіт спинномозкового каналу. Рекомендовано оперативне лікування.

Грыжа дискуПриклад2: У червні 2003 року проведено лікування хворий з 5-ма (!) Грижами диску поперекового відділу. Вік - 49 років. Фахівці тих же установ настійно рекомендували оперативне лікування. Пройшла також лікування за різними методиками, які консервативним шляхом обіцяли позбавити від цієї хвороби. Але даний повноцінне і високоефективне лікування отримала після проведення курсу лікування за нашою методикою, спрямованою на ліквідацію осередків патологічної імпульсації. Станом на жовтень 2003 почуває себе відмінно (ніяких неврологічних проявів немає).

Це дає нам підставу стверджувати, що:
1) надлишкова оперативна активність з приводу гриж диску є необгрунтованою
2) Превентивне консервативне лікування з використанням нашої методики в перебігу одного-двох тижнів є альтернативою.
3) Потребує перегляду і роль остеохондрозу хребта у всіх випадках неврологічних його проявів.
4) Остеохондроз є нормальним інволютивних процесів, аналогічно тому, як старіє і морщиться шкіра, сивіють і випадають волосся.
5) Навіть грубі зміни в хребті і його елементах, рентгенологічно діагностуються, не є причиною яких або симптомів і скарг хворого.
І разом з тим так звані рентген-негативні остеохондрози мають яскраве неврологічну картину, аж до інвалідизації хворого. Лікування за нашою методикою в першому і в другому випадку приводять до успіху.

  Абсолютно абсурдним, на нашу думку, є такий діагноз, як випадання дисків або навіть хронічне випадання дисків, так як диск випасти не може. Може випадати тільки пульпозне його ядро і тоді говорять про грижі диску , що більше відповідає істині. Але ще раз повторю, такі стани бувають частіше теоретично, ніж практично, так як на практиці грижі дисків неврологічних наслідків не мають, а їх діагностика відбувається швидше від того, що хворий звертається за допомогою в слідстві своїх страждань.
  Ця ж мотивація іноді в період інструментального обстеження хребта виявляє так звану грижу Шморля (коли пульпозне ядро проскакує в губчасту речовину тіла хребця і там осумковується). Зрозуміло, що ніяких клінічних проявів така грижа диску не дає. Сам Шморля був не клініцист, а патологоанатом і ця грижа, названа його іменем, була виявлена ним при розтині в хребті.

Висновок
Всю симптоматику, яку зазвичай приписують наявності грижі диску , можна усунути без оперативного втручання за допомогою нашої методики.