Лікувально - реабілітаційний центр

"Лікар  БАРТОШ"

+380 (50) 523-13-96

+380 (96) 428-25-50

Гіперактивність дитини

Гіперактивність дитиниІнтерв'ю Бартош Ірини Петрівни в газеті "Сегодня"
Хлопчики страждають цим розладом в чотири рази частіше , ніж дівчата

Причина прояви у дітей дефіциту уваги і гіперактивності (саме так проблема називається повністю ) лікарям досі не відома. Зате вони підрахували , що таких діток серед школярів налічується 3-10% - це означає , що майже в кожному класі знайдеться хоча б одна гіперактивний дитина. Причому у хлопчиків розлад зустрічається приблизно в чотири рази частіше , ніж у дівчаток.

Що робити мамам і татам гіперактивної дитини , нам розповіли невропатолог - міотерапевт Ірина Бартош і сімейний психолог Роман Мельниченко.

Як приборкати ураган

1 . Зняти м'язові спазми. У цьому допоможуть міотерапія і рефлексотерапія , міофасціальний масаж . Часом вже після одного курсу відбувається істотне полегшення. Запишіть дитину на гімнастику або танці - ті види спорту , де виконуються вправи на розтяжку.

2 . Створити максимально спокійний мікросвіт для дитини. Для нього будь-яка зміна - небезпека . Так що походи по гостях , у великі магазини і т. п. - не для них.

3 . Організувати режим дня і домашні ритуали. Наприклад , в 21:00 запалюється нічник - потім склянку кефіру з печивом - казка - спати . Кожен день. Незмінно . Тоді мозок виробить умовний рефлекс і до кінця цього ритуалу дитина починає засинати.

4 . Враховуйте ритм «активно - спокійно - активно - спокійно» . Забезпечте можливість вихлюпувати енергію і фізично втомлюватися - більше гуляйте , обладнайте спортивний куточок , де дитина зможе досхочу стрибати і перекидатися. « Розумові » заняття проводите після того , як він втомиться фізично : після цього у вас буде 10-15 хвилин , щоб поробити вправи на концентрацію уваги.

5 . Постійно зацікавлюйте дитини: в уроки включайте нові види діяльності , щоб активізувати кору головного мозку.

6 . Пісок і вода - найкраще заспокійливе . У воду у ванній додавайте морську сіль і ефірні масла лаванди , м'яти , сосни.

7 . Підгодовуйте м'язи і нервову систему: частіше давайте бобові (особливо сочевицю ) , горіхи , м'ясо , молочку , яйця , рибу , морську капусту , овочі і фрукти.

Як розпізнати гіперактивність дитини.

Симптоми майже завжди з'являються в два- три роки. Але до лікарів батьки звертаються , як правило , років через сім- вісім , коли виявляється, що «само не минуло » і починаються серйозні проблеми в школі . Якщо подібна поведінка - проблема для оточуючих , гіперактивність вже трактується як психічний розлад .

Гіперактивний дитина від просто активного відрізняється тим , що рухів не тільки багато - вони майже безцільні . Зайва активність хоч і найяскравіша риса , але далеко не єдина. Набагато більш значуща проблема - неуважність , неуважність. При цьому з інтелектом все в порядку. Дитина легко втягується в нову діяльність , але швидко втрачає до неї інтерес: не встигнувши толком почати одна справа , він кидає його і приймається за наступне. Гіперактивних дітей завжди «дуже багато» : їх дії занадто енергійні і метушливі , кількість рухів і слів - безмірно (втім , балакучість - не обов'язковий ознака) . Вони не можуть спокійно всидіти ні за партою , ні за обіднім столом , ні в автобусі , відповідають на питання , не дослухавши їх до кінця , безцеремонно втручаються в чужі справи .

Деякі батьки починають карати таких дітей, проте це призводить до протилежних результатів - від нервового напруження хвороба лише поглиблюється (ось чому , до речі , проблема СДУГ вирішується в тому числі і сімейним психологом , працюючим з усіма - і з дітьми , і з батьками ) . Адже те , що ми називаємо непослухом , неповагою до дорослих або агресивністю , насправді - прояв імпульсивності , слабкості контролю над своїми емоціями . Імпульсивний дитина не може чітко уявити наслідки своєї поведінки , його дуже легко схилити до дурної витівку , спровокувати на конфлікт. Багато дітей в класі позаочі називали вчительку дурною , але саме гіперактивна дитина скаже їй про це. Він же втілить загальну ідею прибити сумку педагога цвяхами до столу або залізе на кинуту в коридорі сходи і впаде. Як кажуть лікарі , « в роботі нервової системи процеси збудження превалюють над гальмуванням ». У навантаження такі діти нерідко мають проблеми зі сном , тики , заїкання , енурез , різноманітні посмикування або нав'язливі руху.

Причина - в утробі

Вважається , що в 80 % випадків гіперактивність дитини - наслідки тяжкої вагітності , внутрішньоутробної гіпоксії ( може виникнути через обвиття пуповиною ) , недоношеності . Іноді розлад передається спадково. Спровокувати його можуть ураження ЦНС , травми голови і шийного відділу хребта , родові травми , передчасні , швидкоплинні або затяжні пологи , стимуляція пологів , кесарів ( за наркозу відбувається інтоксикація нервової системи малюка). «Майже всі мами гіперактивних дітей до і під час вагітності вели сидячий спосіб життя. А значить , у них було порушено кровообіг органів малого тазу , дитина могла недоотримувати кисень і поживні речовини , - пояснює Ірина Бартош . - Майже у всіх гіперактивних дітей дуже напружені м'язи шиї - зазвичай це наслідок родових травм. А це не дає нормально працювати нервової і судинної систем . Скажімо , дитина може іноді погано чути . Буває , що такі діти надміру чутливі до найменшого шуму , у них часто трапляються проблеми з мовленням. Можуть бути головні болі , постійно холодні і спітнілі руки або ноги , інші вегетативні розлади . Природно , з таким букетом малюкові складно сконцентруватися. Якщо доросла людина хоча б добу не поспить , чи добре він буде міркувати ? А ці діти перебувають у приблизно такому стані постійно. Багато рухаються вони підсвідомо - щоб хоч трохи розім'яти м'язи , посилити кровообіг і полегшити свій стан ».

Джерело: "Сегодня"
Автор: Ірина Дмитренко