Лікувально - реабілітаційний центр

"Лікар  БАРТОШ"

+380 (50) 523-13-96

+380 (96) 428-25-50

Чому порушується сон

Чому порушується сонІнтерв'ю Бартош Ірини Петрівни в газеті "Вести"
 Згідно з даними Всеукраїнської асоціації медицини сну , більше 50% українців страждають розладами сну , найчастіше з яких - безсоння . Напередодні Всесвітнього дня сну (цього року відзначається 14 березня) наші експерти розповіли про те , як укласти договір з Морфієм , адже повноцінний відпочинок уночі - профілактика багатьох хвороб.

Зокрема , проблем з імунітетом і зайвою вагою. А також - про те , як оздоровитися і навіть змінити своє життя за допомогою впливу на сюжет сновидіння.

Вперше увагу на явище усвідомленого сновидіння (ОС) ще на рубежі XIX -XX століть звернув голландський психіатр Фредерік ван Еден . А через сто років американський психофізіолог Стівен Лаберж науково довів можливість впливу на сюжет сну , не прокидаючись . Відтоді інтерес до управління сюжетом сну зростає , як і кількість тих , хто входить в усвідомлене сновидіння спеціально . Найпоширеніша техніка входження в ОС - протягом дня кожні 15 хвилин пару секунд подивитися на свої руки. Тоді вночі , коли уві сні ви побачите себе , а точніше свої руки , то згадайте , що мали намір побачити усвідомлене сновидіння . Далі - справа техніки : змінюйте , що хотіли в сюжеті « сонного кіно».
СІМ ГОЛОВНИХ ФАКТІВ Про СНЕ
Неспокійний сон - дорога до ожиріння

При неповноцінному сні порушується вироблення соматотропіну - гормону, що відповідає за переробку жиру в енергію. І з часом людина починає набирати вагу , навіть сидячи на дієті. Відомі випадки , коли налагодивши сон , люди втрачали десятки кіло.
Апное - причина кожного третього ДТП

Кисневе голодування , яке викликається апное ( зупинка дихання уві сні на 10 і більше секунд ), призводить до сонливості і порушень в роботі головного мозку. Наслідок - сповільненість реакцій.
Недосипання викликає онкозахворювання

Брак сну (якщо спати по шість годин і менше) порушує роботу імунної системи. А саме вона знищує дефектні клітини , які щодня утворюються у кожного з нас. Результатом недосипу може стати рак.
Колір - результат стресу

Яскраві сновидіння бачать не тільки люди з розладом психіки , а й ті , хто переживає стрес. І хоча нелегкі часи бувають у кожного з нас , все ж близько 10 % людей бачать виключно чорно-білі сни.
Через шість діб неспання - смерть

Через два дні безсоння змінюється гормональний фон і порушуються нейронні зв'язки . Ще через дві доби починається руйнування клітин мозку. Патологічні процеси в організмі стають незворотними через шість діб відсутності сну.
Нам сниться лише те , що бачили наяву

У сні ми часто бачимо незнайомих людей або опиняємося в невідомих місцях. Але насправді - ми їх вже бачили раніше , в дитинстві , по телевізору або просто мигцем в автобусі. Нам просто не може снитися те, чого ми не бачили.
90 % снів ми не пам'ятаємо

Багато хто думає , що їм нічого не сниться , але це не так. Сни бачать усі ( крім людей з серйозним розладом психіки) , але в перші 5 хвилин пробудження ми забуваємо 50 % снів , а через 10 хвилин пам'ятаємо лише 10 % того , що снилося .

П'ЯТЬ ПРАВИЛ міцного сну
Лягайте спати не пізніше 22:00

«Тільки у сні і тільки з 22:00 до 2:00 організм продукує мелатонін . Притому пік його вироблення припадає на період з 22:00 до 24:00 , - каже Юрій Погорецький , президент Всеукраїнської асоціації медицини сну . - А переоцінити важливість цього гормону для організму складно: він налагоджує роботу всієї ендокринної системи: від щитовидної і підшлункової залоз до надпоченіков і репродуктивних органів. Тому дефіцит мелатоніну призводить без перебільшення до катастрофи : гіпертонії і ще ряду захворювань серцево судинної системи , цукровому діабету , зниження імунітету , збільшення ваги , депресії , імпотенції і зниження лібідо. Що стосується так званих психотипів «жайворонок » або « сова» , то все це - справа звички , можливо , прищепленої в дитинстві. І як наслідок - збиті біоритми. Оскільки в здоровому організмі вироблення кортизолу (гормон м'язової активності ) і запуск організму в роботу відбувається в районі 6:00 . Плюс- мінус 15 хвилин. Спробуйте хоча б два тижні спати в режимі з 22:00 до 6:00 і ви побачите , наскільки покращиться ваше самопочуття і як набагато легше ви станете засипати ».
Вранці - контрастний душ , ввечері - аромаванна

«Хороший регулятор вегетативної системи - контрастний душ. Приймайте його вранці , - радить Юрій Погорецький . - Бажано також відвідувати басейн ».

« Увечері , щоб зняти напругу , приймайте ванну з аромамаслами , - говорить невропатолог , рефлексотерапевт Ірина Бартош . - 4-5 крапель попередньо розведіть в 1 ст. ложці молока : лаванда і розмарин покращують кровообіг в головному мозку , хвойні та цитрусові стимулюють вироблення ендорфіну (гормону радості) ».
При недосипі денний сон обов'язковий!

«Звичайно , налагодити здоровий сон вийде не відразу , а при вахтовому режимі роботи спати за правилами не вийде апріорі. Зменшить негативні наслідки нічного неспання денний сон. Важлива умова - зробити це потрібно в першу добу після недосипу ! Відсипання по вихідних сенсу не мають - організм не вміє налагоджувати роботу головного мозку заднім числом. Тому якщо не вийшло днем , ляжте ввечері раніше на стільки годин , на скільки ви не доспати попередньої вночі », - каже сомнолог .
Чи не працюйте після 20:00

« Хронічна втома - першопричина того , що людина годинами не може заснути , а потім ще й неглибоко спить. Але неповноцінний сон з дня на день , в свою чергу , теж призводить до втоми. З'являється замкнуте коло . І чим довше людина в ньому живе , тим важче його з нього витягувати , - каже Юрій Несторович . - Так що не затягуйте з вирішенням питання . І почніть з того , що відключайте мозок від справ після 20:00 . Присвятіть цей час хобі і спілкуванню з улюбленими людьми. При цьому ніяких розставлених крапок над « i » - всі конфліктні питання варто вирішувати днем . Виключіть також думки про пошук роботи , про саму роботу , « зависання » в інтернеті , переглядання теленовин. При цьому ні-ні, та подумайте про те , як здорово , що ви незабаром поринете в сон , яка у вас приємна ліжко і т. д. До зустрічі зі сном потрібно готуватися і заходити в спальню , як в храм - храм сну : з благоговінням . У кімнаті має бути свіжо і прохолодно - для цього обов'язково провітріть її . Якщо ці рекомендації стануть для вас обов'язковим правилом , то вже через тиждень-другий ви помітите , як багато у вас сил прямо з ранку. І, отже , ви зумієте переробляти більше справ за колишню кількість робочого часу ».
Проходьте по 6 км в день

« На стрес наш організм рефлекторно реагує напругою м'язів , так як реакція на загрозу - оборона . Якщо його потім не відкинеш , саме воно нікуди не дівається , утворюючи м'язові затиски. Вони в свою чергу призводять до погіршення кровообігу. Переживання за переживаннями - і ось через деякий час у людини вже не поодинокі блоки , а просто панцир. Німіють руки , торохтить серце , болить голова і , звичайно ж , порушується сон , - пояснює Ірина Бартош . - Холодна голова - сама вірна реакція на будь-які ситуації . Але так виходить не завжди. Тому навчитеся розслаблятися після . Для цього кожен день проходите , пробігайте по 6 км . При цьому ногу ставте з п'яти на носок. Литкові м'язи медики називають другим серцем , бо вони працюють як насос , нормалізуючи доставку крові в найвіддаленіші капіляри. Прибрати застійні процеси також допомагає самомасаж двома тенісними м'ячиками . Складіть їх у тонкий пакетик і зв'яжіть на деякій відстані один від одного. Тепер лягайте на них спиною. Пройдіться від шиї до куприка , затримуючись на точках з явною болем до відчуття тепла в них ».
Неповноцінне ВІДПОЧИНОК : КОЛИ ПОРА ДО ЛІКАРЯ

« Зупинка дихання уві сні ( апное ) страждає більше 60 % українців. Притому , всупереч розхожій думці , апное не завжди супроводжується гучним хропінням , - говорить сомнолог Юрій Погорецький . - Сни , в яких людина не може виринути з-під води , знаходиться у вузьких приміщеннях , замкнутому просторі , намагається втекти від переслідувачів , - результат апное . Додаткові ознаки : головний біль вранці , тахікардія , підвищення цукру і холестерину в крові , сонливість і пригнічений стан . У такому випадку варто пройти обстеження на сомнографі ( коштує від 600 грн) ».
СОН У РУКУ ЧАСТІШЕ БАЧАТЬ РАКИ , СКОРПІОНИ І РИБИ

«Представники цих астрологічних знаків більш чутливі і у них сильніше інтуїція , - пояснює Вероніка Князєва , незалежний астролог , астропсихолог . - Імовірність пророчих снів в цілому зростає в дні сонцестояння і рівнодення , коли закладається новий річний цикл . Це : 20 березня, 23 вересня, 21 червня і 22 грудня ( з року в рік ці дати варіюються плюс- мінус один день). Не варто звертати уваги на сни в 9 -й 15 -й , 19 -й , 23-й і 29 -й місячні дні - відбувається зміна фаз супутника Землі , через що ми стаємо емоційніше і неврівноважених ».
ДУМКА
Сомнолог : «Серед тих , хто управляє снами , багато босів і бізнесменів»

«Зараз вся медицина і сомнологія зокрема стоїть на порозі оксамитової революції , - каже Юрій Погорецький , сомнолог , президент Всеукраїнської асоціації медицини сну . - Адже хто б міг свого часу подумати , що хронічний дефіцит одного єдиного гормону - мелатоніну , який організм видобуває виключно під час сну , може призвести до захворювань серцево-судинної системи (аж до гіпертонії і аритмій ) , цукровому діабету і навіть відібрати до 15 років життя! Упевнений , що з часом ми дослідимо і всі інші незрозумілі поки процеси , які відбуваються в організмі і в нашому мозку під час сну , і напевно відкриємо нові . Зокрема , в наших планах - вивчення керованого сну. З того, що відомо про це явище вже сьогодні , можу відзначити таку тенденцію: ті , хто керують своїми сновидіннями , і в буденному житті люди - високої організації . Вони добре керують своїм часом , у них є графік , чіткий план , вони вміють аналізувати. Серед них багато топ-менеджерів і бізнесменів. Але на сьогоднішній день замало обстежених « управлінців сном » , щоб робити більш глибокі висновки про усвідомлених сновидіннях . Водночас той факт , що сни - це частина нашої свідомості , частина мозкової діяльності вночі вже сьогодні сумнівів не викликає ».
Практик : « Мрія виступати на сцені здійснилася завдяки снам »

Один з прихильників усвідомлених сновидінь киянин Валентин Богданов - відома особистість серед любителів музики в стилі хаус. Успіху він - учасник дуету Shaman & Dj Kodzu , - за його словами , досяг в тому числі завдяки управлінню сном : «Ще я став в рази здоровіше і вирішив ряд питань особистого характеру . У усвідомлене сновидіння я потрапив просто . Це було майже 10 років тому. У сні я йшов вночі по одній зі столичних вулиць. Такий же , як у реальності. За винятком одного : на місяці туди-сюди катався велосипедист . Я здивувався. І зрозумів , що у сні . Спробував їм управляти , і вийшло ... Насправді , в якій ми живемо , багато речей неможливі. А в снах все здійснено , варто лише захотіти. І опрацьовуючи ситуацію у сні , ви отримуєте досвід виходу з неї. Також управління сном допомагає стати більш чуйним до інформаційного поля . До тебе раптом приходять вирішення питань , ти починаєш розуміти , як діяти , щоб чогось досягти. Поясню . Образно кажучи , наше життя - конструктор. Щоб його правильно скласти, потрібно знати інструкцію. У усвідомленому сні ви проробляє речі, про які і знати не знали , як цього досягти : скажімо , проходите крізь стіну , йдете по воді. Все тому , що у сні ви впевнені , що зараз дізнаєтеся , як зробити задумане і дійсно дізнаєтеся . Цей досвід допомагає потім бути готовим отримати інформацію і тут. Тільки коли я почав практикувати усвідомлені сни , моя мрія виступати на сцені здійснилася : знайшлися колеги , з'явилися запрошення , в тому числі за кордон. А ще досвід « я можу все» дає такий заряд енергії , що вранці прокидаєшся з відчуттям , що тобі на спину причепили реактивний двигун ».

Наталія Іоничева 12 березня 2014 р.